Connect with us

Bota

Arrestohet xhihadisti që kishte planifikuar të sulmonte shtëpinë e bardhë

Published

on

Arrestohet xhihadisti që kishte planifikuar të sulmonte shtëpinë e bardhë

Një 21 vjeçar është arrestuar në «Georgia», në SHBA-në juglindore, pasi tentoi të blinte eksplozivë dhe një raketë antitank me qëllim për të ndërmarrë një sulm ndaj Shtëpisë së bardhë. Lajmin e ka bërë publik një prokuror Gjeorgjian pas një hetimi 1 vjeçar nga prokuroria Amerikane.

Ky hetim kishte filluar pas disa informacioneve që kishte marrë Policia federale nga një anëtar i komunitetit Kaming, i cili rrëfente se i dyshuari ishte radikalizuar.


According to documents obtained by the FCN, Hasher Jallal Taheb was previously the subject of four investigations by the…

Posted by Forsyth County News on Thursday, January 17, 2019

Sipas organit të akuzës, «Hashir Tahib-i», i cili jetonte në «Kaming» të SHBA-së, kishte tentuar të rekrutonte persona për të sulmuar «Shtëpinë e bardhë» dhe disa objekte të tjera të cilat ndodhen në qytetin e Uashingtonit. Sulmet do ti realizonte në emër të Xhihadit.

Donte të vdiste në emër të Allahut

Fillimisht i akuzuari donte të udhëtonte në vendet që ishin nën kontrollin e «Shtetit islamik», në Siri dhe Irak. Ai donte të bëhej martir (të vdiste në emër të Xhihadit), sipas informacioneve të FBI-së. Ky plan nuk i vajti mbarë pasi ai kishte  humbur pasaportën e tij, prandaj konsideronte më të arsyeshme të realizonte goditje në SHBA.

I akuzuari, me datë 7 dhjetor ishte takuar me agjentin sekret i cili i kishte treguar atij skicën e krahut perëndimor të «Shtëpisë së bardhë», pikërisht zona ku gjendet zyra e presidentit.

Gjatë javëve në vijim ai i kishte treguar se çfarë armatimi do ti nevojitej, duke udhëzuar si të bliheshin ato. Qëllimi i tij ishte që ky sulm të realizohej me datë 17 Janar nga tre persona.

Tre protagonistët u takuan më parë në një parking, ku mori dhe armët (të cilat më parë ishin neutralizuar), dhe menjëherë në vazhdim ishte kryer dhe arrestimi i tij në flagrancë. Prokurori garantoi se asnjë nga objektivat e tij nuk rrezikonte në realitet.

Në një rast të veçantë, një 49 vjeçar shtetas Amerikan ishte arrestuar në Klivland të Ohajos nën akuzën se po përgatiste një sulm i cili do të realizohej me datë 4 korrik. Kjo datë, është dhe festa e pavarësisë së SHBA-së. «Demetrius Nathaniel Pitts» ose (Abdur Raheem Rafeeq), ishte përbetuar për Al-kaidën sipas Ministrisë së drejtësisë.


Më të lexuarat