Connect with us

Bota

Dëbora e zezë që po vret banorët e Siberisë

Published

on

Dëbora e zezë që po vret banorët e Siberisë featured

Autoritetet e një periferie të Siberisë kanë urdhëruar mbylljen e një fabrike përpunimi të qymyrit pasi dyshojnë se është përgjegjëse për ndotjen e ambientit. Ndotja ishte kaq e madhe sa e gjithë zona ishte mbuluar nga dëbora e zezë.

Banorët e tre qyteteve në periferi të Kemerovo-s, një qendër industriale e cila gjendet rreth 3000 kilometra në lindje të Moskës. Banorët kishin diktuar se po binte dëborë e zezë, duke ngritur me dhjetëra fotografi në rrjetet sociale.


Dëbora e zezë që po vret banorët e Siberisë post

Sipas banorëve, Dëbora e zezë,  e cila kishte mbuluar ndërtesa dhe automjete, ishte e yndyrshme dhe shumë e vështirë për tu pastruar.

«Është pikëlluese të shikosh gjithçka rreth nesh është e zezë. Ne kuptojnë se kjo dëborë është jashtëzakonisht e dëmshme për shëndetin», kishte thënë Natalia Zubkova, kryeredaktore e një gazete lokale.

«Fëmijët tanë nuk dalin më jashtë për të luajtur», kishte shtuar ajo.

Drejtësia Ruse ka filluar një hetim të gjerë mbi këtë fenomen. Dyshimet e para bien mbi një fabrikë përpunimi të qymyrit, e cila gjendet në Kiselyovsk. Në njërin nga tre fshatrat që ishin goditur nga ky fenomen autoritetet kishin zbuluar «shkelje sistematike prej shumë vitesh» në nivelet e ndotjes së atmosferës. Sipas studiuesve, kjo fabrikë nuk filtron pluhurin e qymyrit që lëshon në atmosferë.

Guvernatori i kësaj zone, Sergei Chiviliov , kishte akuzuar administratën e kësaj fabrike duke u thënë se «po vrasin banorët». Ai kishte urdhëruar dhe mbylljen e përkohshme të saj.

«Po vrisni veten tuaj, po vrisni njerëzit që po punojnë për ju dhe vrisni gjithçka përreth jush», kishte thënë ai në një emision televiziv.Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Më të lexuarat

Copyright © 2019 Alba Report