Connect with us

Dieta

Humbisni 7-8 kg në vetëm 15 ditë

Published

on

Humbisni 7-8 kg në vetëm 15 ditë

Nëse dëshironi të humbisni peshë shpejt dhe lehtë atëherë ju mund të ndiqni programin e mëposhtëm. Kjo dietë është zbuluar në vitin 1911 dhe akoma është një nga praktikat më korrekte për humbjen e kileve të tepërta.

Nuk duhet të kombinoni ushqimet acidike me ato alkalike

 • Shembull ushqime acidike: mishi dhe peshku
 • Shembull ushqimesh alkalike: Fruta të thata, perime dhe bishtajore

Këto janë sugjerimet për mëngjes, drekë, darkë dhe ndërmjet. Ju duhet të merrni gjatë ditës 12oo me 1300 kalori.

Sugjerime për vaktin e mëngjesit:

 • 1 gotë qumësht të ligët me 1 grusht drithëra
 • 1 kos me yndyrë të ulët

Sugjerime për vaktin e mëngjesit snack:

 • Lëng nga dy portokallë ose grejpfrut
 • Një frut të preferencës suaj «mund të jetë një mollë ose një dardhë ose dy verikoka, 2 feta ananas ose një kiwi»

Sugjerime për vaktin e drekës

 • 1 racion karbohidratesh «një pjatë makarona apo një pjatë oriz me sallatë jeshile ose perime të pjekura në skarë»
 • 1 racion proteinë rreth 150 gr «mish pule, viçi ose peshk» e cila duhet të shoqërohet me sallatë ose perime të pjekura.

Sugjerime për vaktin e drekës snack:

 • Lëngun nga dy portokallë ose grejpfrut
 • Një frut të preferencës suaj «mund të jetë një mollë ose një dardhë ose dy verikoka, 2 feta ananas ose një kiwi»
 • Lëng perimesh karotash apo një lëng tjetër të preferencës suaj

Sugjerime për vaktin e darkës:

 • 1 racion proteinë 150 me 200 gram «mish, peshk ose vezë» të shoqëruara nga sallata jeshile ose perime
 • 50 gram proshutë të ftohtë ose gjeldeti të shoqëruara me sallatë jeshile ose perime të pjekura në skarë
 • 1 pjatë supë perimesh «me speca, patate dhe karota»
 • 1 racion karbohidrate «1 pjatë spageti ose një pjatë oriz të shoqëruar me sallatë jeshile ose perime të pjekura »

«Ju rikujtojmë se kjo dietë nuk është një program individual diete. Nëse ju dëshironi mund të kontaktoni një mjek të specializuar për t’ju dhënë një program me udhëzimet përkatëse sipas rastit tuaj».


Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Më të lexuarat