Connect with us

Shqipëria

PD: Thirrje për dorëheqjen e Lulëzim Bashës

Sali Berisha akuzon qeverinë për vjedhje votash ndërsa nga ana tjetër Jozefina Topalli kërkon dorëheqjen e Lulëzim Bashës.

Published

on

Thirrje për dorëheqjen e Lulëzim Bashës

Gjatë publikimeve të ditës së djeshme, Sali Berisha ka dhënë versioni e tij ku sipas tij bëhet fjalë për një vjedhje votash në shkallë kombëtare. Kjo ishte e pritshme pasi kjo nuk është hera e parë që Berisha sillet në këtë mënyrë duke tentuar të justifikojë vetëvrasjen kolektive të Partisë Demokratike e cila do të duhet të kalojë një kohë e gjatë që të rimëkëmbet.

Nuk kanë munguar as deklaratat e pjesëtarëve të PD-së ku kërkohet dorëheqja e kryetarit aktual të kësaj partie, z. Lulëzim Basha.

Jozefina Topalli publikoi dje një status në rrjetet sociale dhe në këtë status kërkonte dorëheqjen e Lulit dhe riorganizimin e Partisë Demokratike. Ndër të tjera ajo theksoi se PD-ja ka mbetur pa asnjë pushtet pas 30 vitesh.

Jozefina Topalli
Jozefina Topalli e shoqëruar nga Barbara Clinton gjatë një vizite në kuvendin e Shqipërisë

Në realitet kjo parti tashmë nuk ka asnjë pjesëmarrje në asnjë nivel. As në nivelin lokal dhe as në nivelin vendor. Zonja Topalli e mbylli deklaratën e saj me optimizëm duke theksuar nevojën e domosdoshme të ndryshimeve rrënjësore brënda kësaj partie e cila rrezikon me shfarosje totale nga harta e politikës shqiptare.

Deklarata e plotë e zonjës Topalli:

Pas rreth 3 dekadash, PD nuk ka me asnje pushtet. 
Partia Demokratike nuk eshte me as ne Parlament dhe nuk ka me asnje bashki. 
Me urdherin per djegien e mandateve Lulzim Basha e nxori ate me dhune, jashte parlamentit duke tradhetuar e fyer,mbi 400 mije demokrate, qe votuan siglen e kesaj force politike. Me kete, qe eshte akti me ekstrem dhe i papergjegjshem i historise se demokracise,ai praktikisht i ftoi shqiptaret ne lufte vellavrasese.

Pas kesaj, premtoi se do krijonte qeverine teknike dhe do rrezonte Edi Ramen.
Sot, me moshyrjen ne zgjedhje, jo vetem qe nuk arriti asnjeren, por i dhuroi Rames te gjitha bashkite, te gjitha pushtet.

Nga sot cdo gje ka ndryshuar.
PD eshte jashte cdo pushteti politik dhe lokal, nderkohe qe Edi Rama ka marre cdo gje.
Demokratet e fundit te punesuar ne bashkite e djathta do jene ne meshiren e Edi Rames.
Partia Demonratike praktikisht nuk eshte me. Dhe kjo eshte vrasja me mizore, qe kreu i saj mund t’i bente demokrateve.

Ky eshte demi me kriminal ndaj vendit, qe lulzim Basha kreu per karrigen e hallet e tij.
Dhe nuk mbaron ketu. Ai tradhetoi shpirtin perendimor te forces politike, qe lindi per te hapur dhe per te integruar vendin ne Europe e Nato.

Nuk po ndalem ketu te komentoj per deklaraten e tij te para pak minutash, kur 
kendonte fitore, mbi kufomen e nje force politike qe, nje kohe i dha jete e enderr nje kombi per 3 dekada, e qe qendroi ne kembe mbi sakrificen e jeten e idealisteve te paepur ne dekadat e shkuara.
Nga sot, asgje nuk eshte me si me pare.

Pasi ka marre faturen e dhunes, pasi humbi mbeshtetjen e gjithe botes, pasi kreu vetevrasjen me kriminale qe mund te imagjinohej… dhe desh ta conte vendin ne perplasje..;
Pasi humbi “revolucionin”, dhe deshtoi te arrinte qeverine teknike, pasi deshtoi te rrezonte Ramen dhe pasi la PD pa
asnje pushtet politik…Ti Lul kesaj rradhe nuk mund te kendosh më mbi trupin qe jep shpirt te Partise sone.
Ti ishe eksperimenti me i pamerituar per demokratet dhe per vendin.

Partia Demokratike ka kalu edhe nje here tjeter nje moment tragjik. 
Dhe demokratet e vertete, permes perpjkjeve herkuliane ia dolen ta ngrijne nga hiri dhe ta sjellin ne pushtet.
Edhe sot Lul, njerez te ndershem, te rinj e te reja, idealiste e intelektuale, patriote, te pakorruptuar e te pashitur do ta shpetojne nga pengmarrja e tradhetia, do ta ngrijne serish ne piedestalin qe i takon, per t’i dal zot vendit , interesit publik e njerezve qe i le pa shprese e pa perspektive.
Njerezit e lire,nuk do lejojne më, qe as ti dhe as 3-4 shoket tuaj ne pushtet dhe “opozite” te mbajne ne deshperimin e dhimbjes e te pamundesise, nje popull qe boll ka vuajtur ne shekuj, e sot.
Eshte koha per te ringritur Partine Demokratike nga e para. Eshte koha per te larguar kete klase politike.
Demokratet, Shqiptaret do ia dalin.

Më të lexuarat