Connect with us

Opozita

Protesta e shtatë e opozitës pa mandate

Published

on

Protesta e shtatë e opozitës pa mandate

Partitë opozitare të shqipërisë kanë organizuar gjatë ditës së enjte (28/3) protestën e tyre të shtatë në kryeqytet. Gjatë kësaj proteste ata i kanë bërë thirrje Kryeministrit Socialist Edi Rama të japë dorëheqjen dhe të shpallë zgjedhje të parakohshme.

Partia Demokratike, pjesë e qendrës së djathtë opozitare, mblodhi mbështetësit e saj në sheshin kryesor të Tiranës. Disa prej protestuesve kishin tentuar të çajnë kordonin policor në hyrje të parlamentit.

Partitë opozitare kanë organizuar një numër të konsiderueshëm protestash së fundmi dhe disa prej tyre kanë degjeneruar në dhunë. Megjithatë, dhuna nuk ishte ndaluar dhe shtyrjet kundër kordonit policor kishin vazhduar, të paktën në dy protestat e fundit.

Policia kishte drejtuar thirrje me anë të megafonit që të ndalonin. Si përfundim, Policia ishte detyruar të përdorë gaz lotsjellës dhe bomba tymi. Kësaj radhe nuk kishin nevojë të përdornin gaz lotsjellës ose ujë si në protestat e mëparshme të opozitës.

Tre deputetë të rinj janë betuar në parlament duke injoruar thirrjen e opozitës për bojkot

Tre deputetë të rinj, dy nga Partia Demokratike dhe njëri nga Lëvizja Socialiste për Integrim ishin betuar dhe kishin marrë pjesë në parlament. Ata kishin deklaruar prezent gjatë një seance plenare duke injoruar thirrjen e opozitës për një bojkot definitiv.

Deri të enjten të paktën 36 kandidatë të dytë nga radhët e PD-së kishin refuzuar të zëvendësonin 41 deputetët e PD-së që dogjën mandatet e tyre si pjesë e bojkotit.

Pesë deputetët e parë në zgjedhjet e mëparshme kanë pranuar të shërbejnë popullin shqiptar në parlament. Ju rikujtojmë se mbeten akoma 36 vende të lira të PD-së në sallën e Parlamentit Shqiptar.

Megjithatë, shumica e vendeve të lira të cilat ishin krijuar nga dorëheqja e LSI-së janë mbuluar.

Kandidati i fundit i LSI-së që ishte betuar gjatë ditës së enjte ka sjellur numrin e përgjithshëm të zëvendësimeve në 10. Nga kjo parti mbeten vetëm 7 vende të lira.

Ecim përpara drejt zgjedhjeve lokale, të cilat janë planifikuara të zhvillohen me datën 30 qershor. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha, ka theksuar vendosmërinë e tij për të bojkotuar dhe këto zgjedhje.

«Për ata që nuk e kanë kuptuar akoma, le ta kuptojnë tani. Nuk do të ketë zgjedhje me Edi Ramën në pushtet», kishte deklaruar ai duke ju drejtuar protestuesve. «Nuk do të ketë asnjë kompromis me Maduron e Ballkanit», kishte shtuar ai.


Më të lexuarat