Connect with us

Editorial

Sali Berisha tenton të shpallë Edi Ramën agjent serb

Sali Berisha ka akuzuar Edi Ramën për agjenturë në favor të interesave të Serbisë së Madhe.

Published

on

Gjatë mbrëmjes së djeshme, Sali Berisha, ka postuar një status ku sipas tij vërtetohet pjesëmarrja e Edi Ramës në shitjen e territoreve të Kosovës për llogari të Serbisë së Madhe. Video që ai postoi ishte realizuar nga 2 humoristë rusë të cilës arritën të intimidonin Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili në atë moment kujtonte se po fliste me presidentin e Ukrainës.

Në fund të kësaj bisede, ai ju referua dhe çështjes së kufirit Kosovë-Serbi. Sipas të thënave të tij në tryezën e bisedimeve po bisedohet një shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë. Më konkretisht, gjatë kësaj bisede ai tha se po diskutohet një skenar ku 10 komuna dhe bashki të Kosovës po diskutohej ti kalonin Serbisë dhe në shkëmbim do ti jepeshin Serbisë disa territore të tjera.

Zaev plas “Bomben”: Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe Argati in chef sherbetore te Vuçiç dhe te Putin per coptimin e Kosoves dhe krijimin e Serbise se Madhe! Lexoni artikullin qe paraqet biseden telefonike me persona te shtire si presidenti i Ukraines, ne te cilen kryeministri Zaev bene denoncimin e tradhtareve te Kombit, te cilet per prapanicen e tyre shesin çdo gje! sbVIDEO/ Zaev bie në përgjim; Rama, Vuçiç, Putin, Erdogan plan për ndarjen e KosovësKryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev zbardh planin sekret për ndryshimin e kufijve të Kosovës duke thënë se mbrapa këtyre qëllimeve qëndrojnë interesat e Rusisë dhe Turqisë.Zaev ka rënë pre e dyshes gazmorëve ruse Aleksei Stoljarov dhe Vladimir Kuznetsov të cilët duke përdorur identitete të rreme liderësh shtetesh telefonojnë personalitete të ndryshme dhe zhvillojnë me ta biseda të gjata.Në një telefonatë që është publikuar një ditë më parë në faqjen e tyre në You Tube, duke u shtirur si ish presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko, ata i kanë telefonuar kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.Në bisedë e sipër Zaev duke menduar se po fliste me Poroshenkon, ka deklaruar se për idenë e ndryshimit të kufijve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç kanë rënë dakord, por kjo mund të shkaktojë një luftë të re në Ballkan dhe se kancelarja Merkel është totalisht kundër idesë.Më poshtë biseda e zbardhur në shqip:Zaev: AloPoroshenko (i rremë): Alo, përshëndetje zoti Kryeministër jam shumë i lumtur që ju dëgjojZaev: Është kënaqësia ime, Zorani po ju flet! Zoti President ju jeni?Poroshenko: Po unë jam, shpresoj që koha të jetë e mirë në Maqedoni…Zaev: Po e mirë, është verë si është koha në Ukrainë? Unë dua të ndaj një shqetësim që kam për diçka që po ndodh këtu në rajonin tonë, ku Presidenti i Serbisë dhe Presidenti i Kosovës, kanë nisur disa negociata për ndarjen e territoreve dhe ndryshimin e kufijve. Ne jemi shumë kundër kësaj, kancerlarja Merkles është shumë kundër kësaj, i gjithë rajoni është kundër sepse ne kemi frikë se ka disa qëllime të fshehura të Rusisë për të përdorur këtë si një praktikë ndërkombëtare. Unë dua që tju vë në dijeni juve që të jeni të fokusuar, sepse unë dje kam folur me kancelaren Merkel për këtë ne kemi patu gjysëm orë bisede telefonike për këtë cështje sepse unë e shikoj që dikush kërkon ta përdorë këtë fenomen si një praktikë të re ndërkombëtare për të ndryshuar kufijtë dhe që janë vende që kanë plane të lidhura në këtë drejtim siç është rasti i Turqisë me Qipron apo si Rusia me Abkazinë dhe Ukrainën. Unë jam shumë i shqetësuar se këtoj lloj hapash do të përbëjnë një dëm të madh si rajonit tuaj ashtu edhe tonit. Ne jemi komplet kundër këtij modeli dhe ne do të bëjmë gjithëcka. Ne kemi informuar forcat politike amerikane. Madje unë kam informur edhe vetë Zv/ Presidentin Pence dhe shefin e Departamentit Amerikan Z. Pompeo. Por ne kemi kërkuar zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian dhe sidomos zonjës Mogherini që të ndalojë këtë lloj aktiviteti sepse do ti shkakojë një dëm të madh Ballkanit.Poroshenko i rremë: Po çfarë ka bërë Rusia në këtë drejtim? Zaev: Serbia është shumë e lidhur me Rusinë, normal që ata e kanë atë lloj raporti. Por për momentin problemi është me Kosovën. Mbase ju e dini këtë çështje. Zgjidhja që po diskutojnë është që 10 komuna në pjesën veriore të Kosovës ti jepen Serbisë, dhe disa komuna në jug të Serbisë ti jepen Kosovës. Ky është ndryshim kufijsh dhe nuk është i mundur sepse përtej vijave të reja kufitare sërish ka andej e këtij kufirit si serbë edhe kosovarë dhe kjo vetëm se do të prodhonte luftëra. Ballkani do të ishte sërish një fuçi baruti. Por përtej kësaj. Unë kam parë aktivitet të mundëshëm, ndoshta unë jam gabim por ne duhet të jemi të fokusuar sepse disa forcat në Rusi dhe por edhe Turqia kërkojnë ta përdorin këtë si një praktikë të re ndërkombëtare, Rusia për Abkazinë dhe Turqia për Qipron dhe problemet që kanë me Greqinë.

Posted by Sali Berisha on Tuesday, July 9, 2019

Që të jemi pak të kujdesshëm! Zoran Zaev erdhi në pushtet pas ikjes së Gruesvskit, i cili më pas u largua dhe nga Maqedonia nëpërmjet Shqipërisë me garanci të ndërkombëtarëve. Thuhet se ai është larguar nëpërmjet territorit tonë në drejti të Hungarisë.

Pas publikimit të kësaj videoje, nuk vonuan deklaratat sulmuese nga Partia Demokratike. Në këto deklarata, Edi Rama paraqitej si një tradhtar i rëndomtë. Në realitet bëhet fjalë për një video që mund të jetë e sajuar nga interesat Ruse për të krijuar destabilitet në rajon.

Si u realizua kjo video dhe cilat janë qëllimet e publikimit të saj pikërisht në këtë periudhë

Faktikisht kjo video mund të ketë qarkulluar për shumë arsye por asnjëra prej tyre nuk është engjëllore pasi në këtë video e vetmja gjë që theksohet është ndarja e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë dhe kjo duhet të na bëjë akoma më vigjilentë pasi në realitet mund të bëhet fjalë për një aksion të shërbimeve sekrete që operojnë në rajonin tonë.

Kjo video është tepër e dyshimtë pasi në këtë bisedë fotografohet Kosova. Kjo video mund të jetë një kontribut i shërbimeve serbe në favor të Berishës, për ti krijuar atij kushtet të hedhë akuza kundër Ramës duke u bazuar në çështje madhore si ato të Integritetit Kombëtar.

Zoran Zaev dha një intervistë në lidhje me këtë çëshje ku deklaroi se asnjëherë nuk ka patur informta të sakta por gjithmonë është bazuar tek informacionet që ka dëgjuar në media. Ai deklaroi qartë se askush nuk kishte ndarë me të informata të tilla, as pala Kosovare dhe as Pala Serbe dhe se të gjithë kishin folur duke u bazuar tek informacioni që ishte dëgjuar në media.

Më të lexuarat