Connect with us

Bota

SHBA-ja tërhiqet nga marrëveshja për armët bërthamore

Published

on

SHBA-ja tërhiqet nga marrëveshja për armët bërthamore

Mike Pompeo ka komunikuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë tërhequr nga marrëveshja për armët bërthamore dhe raketat balistike. Një marrëveshje e nënshkruar midis SHBA-së dhe Rusisë në vitin 1987.Mike Pompeo ka deklaruar nga Departamenti i shtetit se: «Për vite me radhë, Rusia ka shkelur kushtet e këtij traktati pa treguar asnjë shenjë pendimi».Megjithatë, Shtetet e Bashkuara deklaruan se kjo tërheqje është e përkohshme deri sa Rusia të pajtohet plotësisht me këto kushte.


Më të lexuarat

Copyright © 2019 Alba Report