Connect with us

Lajme

Tërhiqen trupat Amerikane nga Siria

Published

on

ërhiqen trupat Amerikane ng Siria featured

Donald Trump kishte premtuar në shtator se trupat Amerikane së shpejti do të tërhiqeshin nga Siria

Trupat Amerikane në Siri po pregatiten të tërhiqen. Kjo sipas komunikatës që ka bërë një zyrtar i lartë në kanalin cnn. Plani ishte për një tërheqje të përgjithshme dhe të menjëhershme!

Donald Trump kishte me anë të një statusi në Twitter ku shkruhej. <<Shteti Islamik (Isis) ka rënë dhe se kjo ishte arsyeja e vetme e ekzistencës së trupave Amerikane aty>>.

Vetëm disa orë më parë Brett McGurk i dërguari specjal i Presidentit Amerikan në koalicjonin botëror mbi Luftën kundër shtetit Islamik tha se: Asnjeri nuk beson se luftëtarët e shtetit Islamik thjesht do të zhduken nga faqja e dheut. Nuk jemi naivë! Domethënë ajo që ne kërkojmë është të qëndrojmë në këto territore për të siguruar stabilitetin në këto zona.

Tërhiqen trupat Amerikane nga Siria-1

Donald Trump kishte premtuar se në mars trupat Amerikane do të braksisnin Sirinë (së shpejti).

Harku kohor i tërheqjes mbetet akoma pezull pasi dhe Pentagoni nuk preferoi të lëshonte asjë koment mbi këtë çështje!

Më të lexuarat