Connect with us

Politikë

Trump dhe Erdogan kontaktuan për çështjen e Sirisë

Published

on

Vendimi i Presidentit Amerikan shkaktoi shok në shtet e bashkuara dhe aleatëve të saj. Udhëhoqi dorëheqjet e Ministrit të mbrojtjes Jim Mattis , dhe të dërguarit të posaçëm në koalicionin ndërkombëtar kundër xhihadistëve Brett McGurk. I cili ishte kategorimatikisht kundër tërheqjes së trupave Amerikane nga Siria.

Presidenti Trump tha se sapo kishte bërë një lidhje telefonike me presidentin turk Rexhep Taip Erdogan

Me anë të një statusi në Twitter presidenti Donald Trump komunikoi se ka komunikuar me homologun e tij Turk Rexhep Taip Erdogan. Më tej ai nënvizoi se diskutuan mbi çështjen e <<tërheqjes së trupave ushtarake Amerikane nga Siria>>.

Trump dhe Erdogan kontaktuan për çështjen e Sirisë INLINE POST

<<Mbas shumë vitesh po kthehen në atdheun e tyre>> shkruante në Twitter presidenti Republikan. Duke shtuar <<Sapo bëra një bisedë të gjatë produktive telefonike>> Me Erdoganin. Pastaj ai shtoi se dy liderët biseduan së bashku dhe mbi çështjen e shteti Islamik por dhe <<angazhimin tonë të ndërsjellë në Siri>> si dhe për marrëdhëniet tregtare që kanë përparuar ndjeshëm.

Presidenti Amerikan komunikoi të mërkurën se do të tërhiqte sa më shpejt të ishte e mundur rreth 2000 ushtarë Amerikanë të cilët ndodhen në veri-lindje të Sirisë. Nga ku dhe asistojnë Militantët Kurdë të cilët luftojnë kundër shtetit Islamik.

Kjo tërheqje realisht nxjerr zbuluar forcat Kurde duke i lënë ata të pa përkrahur. Ndërsa Erdogani i kërcënon ata vazhdimisht duke thënë se do i sulmojë ata pasi i konsideron terroristë.

Vendimi i Presidentit Amerikan shkaktoi shok në shtet e bashkuara dhe aleatëve të saj. Udhëhoqi dorëheqjet e Ministrit të mbrojtjes Jim Mattis , dhe të dërguarit të posaçëm në koalicionin ndërkombëtar kundër xhihadistëve Brett McGurk. I cili ishte kategorimatikisht kundër tërheqjes së trupave Amerikane nga Siria.

Më të lexuarat