Connect with us

Rajoni

Turqia dërgon tanke dhe forca speciale në kufi me Sirinë

Published

on

Turqia dërgon tanke dhe forca speciale në kufi me Sirinë

Sipas agjencisë turke Anadolu, Turqia ka dërguar një karvan me autoblinda dhe forca speciale në provincën Hataj, në kufi me Sirinë. Këto forca janë dërguar për të përforcuar trupat ushtarake që ndodhen në kufi, afër provincës Indlip. Kjo zonë është fortesa e fundit e andartëve në Siri.


Turqia dërgon tanke dhe forca speciale në kufi me Sirinë post

Karvani i dërguar arriti në provincën qytetin Gailandagi në provincën Hatai nga ku dhe do të kalojë në zonën kufitare.

Burime nga forcat e sigurisë turke thonë se ushtria turke po transporton forca të shumta në drejtim të kësaj zone. Por, pa dhënë detaje të hollësishme nëse transportimet po kryhen në kuadër të përgatitjes së një aksioni ushtarak në provincën Indlip.

Më të lexuarat