Connect with us

Greqi

Turqia kryen mbi 100 shkelje në territorin Grek brënda ditës.

Published

on

Më shumë se 100 shkelje territoriale ka kryer Turqia të premten në Greqi

Më shumë se 100 shkelje territoriale ka kryer Turqia të premten në Greqi

Mbi 110 shkelje të hapësirës ajrore kanë kryer pilotët e flotës turke mbi detin Egje në territorin Grek. Kjo shifër patjetër duhet të jetë një rekord i ri. Megjithatë më interesantja është se u kryen plot gjashtë dyluftime ajrore.

Më shumë se 100 shkelje territoriale ka kryer Turqia të premten në territorin Grek

Nga burime korrekte bëhet e ditur se që të 14 aeroplanët luftarakë turke ishin të armatosur. Menjëherë ishin identifikuar dhe përzënë nga forcat ajrore Greke në përputhje me rregullat ndërkombëtare.

Duke patur parasysh marrëdhëniet e tensionuara që mbizotërojnë kohët e fundit midis Greqisë dhe Turqisë. Ministria e jashtme Greke do mbledhë të premten komisionin kombëtar të politikës së jashtme. Nën drejtimin e zëvendësministrit Jorgos Katrungalos. Në këtë komision do to marrë pjesë dhe opozita Greke me shefin e saj të përgjithshëm Jorgos Kumuncakos.

Ja vlen të nënvizojmë se disa zyrtarë të lartë të shtetit grek kanë ngritur tonet karshi shtetit fqinj. Karakteristike ishte deklarata ministrit të mbrojtjes Panos Kamenos i cili tha “Dhe një milimetër akoma po të lëvizin ne do ti shkatërrojmë ata

Panos Kamenos

Më të lexuarat