Connect with us

Europa

Zvicër » Gjobitet myslimani sepse bërtiti “Allahu Akbar”

Published

on

Zvicër » Gjobitet myslimani sepse bërtiti Allahu është i madh1

Një mysliman në Zvicër ka paguar një gjobë prej 190 € pasi përshëndeti një mik në rrugë me frazën <<Allahu Akbar>>.

Incidenti ka ndodhur majin e kaluar, kur 22-vjeçari Orhan takoi një mik në rrugë dhe e përshëndeti me frazën <<Allahu Akbar>>.


Zvicër » Gjobitet myslimani sepse bërtiti "Allahu Akbar"

Sipas mediave Austriake, autoritetet e ndaluan menjëherë të riun duke e akuzuar për prishje të qetësisë publike, pasi kishin frikë për ndonjë sulm terrorist.

Një përfaqësues i Policisë ka deklaruar, se në të njëjtën mënyrë do të kishte vepruar çdo koleg i tij.

Myslimani 22-vjeçar tha se: <<Papritur një police më thërriti dhe më pyeti se çfarë doja të them me atë frazë. Unë i thashë ‘Allahu është i madhë’ dhe përdoret si përshëndetje. Ajo më kërcënoi me burg, në rast se nuk do të paguaja gjobën. Unë kam lindur në Zvicër, por këtë se kisha parë kurrë më parë tha ai duke përfunduar>>.

Përgjigja e përfaqësuesit të Policisë zvicerane ishte se: <<Kolegia duhej ta kishte hetuar ngjarjen dhe të kishte kuptuar se ç’kuptim kishte pasi ajo frazë është përdorur gjatë sulmeve terroriste gjatë në të kaluarën>>.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Më të lexuarat